×

دسته بندی مطالب

ابر برچسب ها

کولرگازی بانه کولرگازی بانه کولرگازی جدید کولرگازی 2020 تک فروش کولر گازی کولر گازی بانه کولر گازی چیست کولر گازی با چی کار میکنه کولر گازی اینورتر کولر گازی کولر گازی بانه کولر گازی چه مارکی خوبه کولر گازی اینورتر اسپلیت خرید کولر گازی چه کولر گازی بخریم کولر گازی کولر گازی بانه چه کولر گازی بخریم کولر گازی اینورتر اسپلیت خرید کولر گازی کولر گازی کولر گازی اجنرال کولر گازی جنرال کولر گازی ال جی کولر گازی سامسونگ کولر گازی گری کولر گازی کولر گازی کم مصرف کولر گازی اینورتر اسپلیت خرید کولر گازی کولر گازی کولر گازی t3 کولر گازی اینورتر اسپلیت خرید کولر گازی کولر گازی بانه کولر گازی کولر گازی اینورتر اسپلیت خرید کولر گازی کولر گازی بانه کولر گازی گاز R22 گاز R410 تفاوت گاز R22 با R410 کولر گازی کم مصرف کولر گازی اینورتر دوال اینورتر کولر گازی دوال اینورتر کولر گازی اینورتر کولر گازی کولر گازی ال جی ترموستات کولرگازی ترموستات دیجیتالی کولرگازی تنظیم ترموستات کولر گازی کولر گازی کولر گازی کولر گازی کم مصرف راهنما استفاده از کولر گازی کولر گازی اینورتر کولر گازی کمپرسور کولر گازی کمپرسور روتاری کمپرسور روتاری اینورتر کولر گازی خرید کولر گازی چه کولر گازی بخریم راهنمای انتخاب کولر گازی کولر گازی خرید کولر گازی چکه کردن آب از پنل کولرگازی کولر گازی بانه کولر گازی سرویس کولر گازی علت بوی بد کولر گازی کولر گازی داکت اسپلیت اسپلیت کولر گازی اینورتر کولر گازی کندانسور کولر گازی کندانسور داکت اسپلیت داکت اسپلیت‌ اینورتر سیستم تهویه مطبوع داکت اسپلیت چیست کولر گازی کولر آبی خرید کولر گازی کولر گازی بانه کولر گازی اینورتر كولر گازی اسپلیت کولر گازی 2020 کولر گازی اورلود کولر گازی کولر گازی یخ زدن کولر گازی قیمت یخچال دوقلو یخچال ساید بای ساید قیمت کولر گازی خرید کولرگازی، خرید اسپلیت قیمت یخچال مشکلات رایج در یخچال ها بهترین یخچال برای خرید در تابستان ویژگی های یخچال های فرسوده راهنمای تنظیم دمای یخچال و فریزر یخچال و فریزر اگر یخچال و فریزر شما سرد نماند چه باید کرد ؟ بهترین یخچال های ساید بای ساید هنگام خرید یخچال باید به چه مواردی توجه کرد؟ بزرگترین یخچال های ساید بای ساید در سال 2020 طراحی سایت سیستم مدیریت محتوا رایان RayanCMS قبل از خرید کولر گازی جدید چه باید بدانید بهترین دما برای کولر گازی چند است؟ راهنمای خرید انواع کولر ویژگی های یک کولر گازی مناسب نحوه انتخاب و نصب کولر گازی همه چیز درباره کولر گازی کانال دار 5 راه برای عملکرد روان کولر گازی
آخرین اخبار

داکت اسپلیت چیست؟

توسط zaniyar aaa
۱۳۹۹-۱-۱۱
0 دیدگاه
داکت اسپلیت چیست؟

در گذشته و در فصول گرم و یا سرد سال، خنک نمودن و گرم نمودن هوای محیط کار بسیار مشکلی بود. تا اینکه سیستم های خنک کننده و سیستم های گرمایشی مانند پنکه ها و بخاری ها پا به عرصه گذاشتند. سپس با پیشرفت تکنولوژی متخصصان به این نتیجه رسیدند که دستگاهی بسازند که هر دو عمل را انجام دهد یعنی هم گرمایش و هم سرمایش محیط را تامین نماید. این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها موجب صرفه جویی در فضای مفید هم می شد، تا اینکه با این هدف به فکر ساختن داکت اسپلیت ها افتادند. تقریبا می توان گفت امروزه داکت اسپلیت ها از رایج ترین سیستم های تهویه ی مطبوع در دنیا هستند که از هدف از بکارگیری این سیستم، تهویه ی هوا می باشد.داکت اسپلیت که در واقع به اسپلیت های خانگی معروف است، تقریبا متداول‌ترین سیستم تهویه مطبوع در دنیاست که بسیاری برای تهویه هوا از آن استفاده می کنند. این دستگاه به طور کلی از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل شده است و توسط مجموعه ای از لوله‌های مسی بهم متصل شده اند که در ادامه به طور کامل نحوه عملکرد داکت اسپلیت ها را شرح خواهیم داد.

نحوه ی عملکرد داکت اسپلیت

در داکت اسپیلت‌ها سرمایش و گرمایش توسط یونیت داخلی یا همان هواساز از طریق مکش هوای داخلی انجام می‌گیرد. باید بدانید که این دستگاه در حالت سرمایشی کاملا مانند کولر گازی عمل می‌کنند و عملکردی کاملا مشابه با آن ها دارند. در این نوع از دستگاه تهویه مطبوع “داکت اسپلیت” هوای عبوری از روی کویل اواپراتور از طریق عبور از اجزای سیکل از جمله: کمپرسور، کندانسور، اوپراتور و شیر انبساط و تغییر فاز مبرد سرد شده و به تهویه شونده تحویل داده می‌شود و از این طریق سرما تولید می‌شود. واضح است که منبع انرژی در این وضعیت برق است. داکت اسپلیت در حالت گرمایشی، هوای عبوری از روی کویل را از طریق کویل قرار داده شده در دستگاه داکت اسپیلت‌ و همچنین جریان آب گرم که از کویل عبور می‌کند، گرم شده و به فضای تهویه شونده تحویل داده می‌شود. در حالت گرمایشی، منبع انرژی دستگاه داکت اسپلیت گاز است و موتورخانه یا پکیج آب گرم عبوری از کویل را تامین می‌کند که همانند فن کویل عمل خواهد کرد.

در حالت کلی داکت اسپلیت‌ها یک سیکل تبرید تراکمی دارند که در بعضی از مدل‌ها به صورت گرمایشی (هیت پمپ) نیز تولید می‌شود. اما در داکت اسپلیت استفاده از سیستم گرمایشی به صورت هیت پمپ با توجه به میزان برق مصرفی و استهلاک به صرفه نمی‌باشد که از این رو از کویل حرارتی آب گرم به جای آن استفاده می‌شود. کویل داکت اسپلیت‌ها معمولا از نوع مسی با فین آلومینیومی است که دو یا سه ردیفه می‌باشد و همچنین ابعاد کویل و سطح حرارتی نسبت به نوع و ظرفیت دستگاه داکت اسپلیت متفاوت می‌باشد.

همچنین باید اشاره کرد که داکت اسپیلت‌ها دارای کوئل آب گرم فابریک به منظور تأمین گرمایش و نیز امکان مجهز شدن به شیر برقی سه راهه الکترونیکی با قابلیت فرمان پذیری از ترموستات، جهت تنظیم دمای محیط به دلخواه، کمپرسور پرقدرت مجهز به سیستم فوق کم صدا (super silent) است.

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت‌ها دارای دو نوع اینورتردار و معمولی هستند. در نوع اینورتردار قدرت کارکرد و توان دستگاه داکت اسپلیت باتوجه به دمای تعیین شده و دمای حسگر داخلی مشخص می‌شود. به طوری که فرمان ارسالی از ترموستات به اینورتر موجب تغییر فرکانس برق وارد شده به کمپرسور شده و در نتیجه تعداد دور و قدرت کمپرسور متناسب با نیاز محیط داخلی متفاوت می‌باشد.

کاربرد داکت اسپلیت

از داکت اسپلیت برای مکان های بزرگ مانند آپارتمان ها و اماکن اداری و بزرگ به عنوان یک گزینه لوکس و زیبا و با مصرف برق(انرژی) معادل استفاده می شود. داکت اسپلیت معمولا به جای چند اسپلیت دیواری مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجایی که تمام کانال کشی و رابط های بین یونیت خارجی( کندانسور) و یونیت داخلی(هواساز) به صورت توکار انجام می شود از زیبایی فضا مورد استفاده کاسته نمی شود.

مزاياي سيستم داکت اسپليت

1- سرمايش مطبوع در تابستان و کاهش مصرف برق تا 50 درصد در مقايسه با کولر گازي
2- گرمايش بسيار قوي توسط کويل آب گرم از پکيج يا موتور خانه و صرفه جويي در مصرف گاز در زمستان 20 درصد تا 30 درصد
3- حذف سيستم رادياتور و لوله کشي‌هاي مربوطه
4- اجراي بسيار سريع توسط کانال‌هاي فلکسي عايق‌دار
5- استقلال هر واحد از نظر مصرف انرژي
6- انتقال سرمايش و گرمايش مطبوع توسط کانال در هر واحد به تمام فضاها، حذف پنل‌ها و استفاده مناسب از فضاي داخلي
7- کاهش صداي فوق‌العاده توسط کانال‌هاي فلکسي بل عايق‌دار (انعطاف پذير) جديد
8- حذف لوله کشي‌هاي اضافي در ساختمان
9- فيلتراسيون هوا توسط فيلترهاي قابل شستشو
10- کاهش هزينه تمام شده بوسيله حذف سيستم رادياتور
11- قابليت نصب دستگاه براي فضاهاي کوچک تا بزرگ
12- عدم نياز به استفاده از تکنسين نگهداري
13- امکان استفاده در ساختمان‌هاي در حال بازسازي با حداقل تعميرات
14- امکان طراحي سيستم متناسب با سردترين وگرم‌ترين مناطق
15- حذف کانال کشي عمودي

معایب سيستم داکت اسپليت

1- از معایب عمده داکت اسپلیت قدرت کم گرمایش و مصرف برق بالای آن‌ها در حالت گرمایش است مانند کولر گازی که برای جبران آن یک کویل آب گرم در یونیت داخلی جاسازی می‌شود.که آب گرم آن از طریق موتور خانه مرکزی یا پکیج گاز سوز تامین می‌شود.با این کار سیستم گرمایشی مکمل (بویلر یا پکیج) به کل سیستم افزوده می‌شود.

2- کنترل زوم ندارد. هنگامی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می‌شود تمام فضا اعم از سالن و اتاق‌های خواب هم دما می‌شوند با وجود ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است دمای هوا اندازه گیری می‌شود و این از بزرگترین معایب سیستم داکت اسپلیت است.

3- در اکثر داکت اسپلیت های معمولی که اینورتر نیستند، صدای دستگاه آزار دهنده است. در آمریکا و اروپا این دستگاه در بیرون از آپارتمان نصب می‌شود ولی در ایران به دلیل نصب دستگاه در سقف کاذب آپارتمان با صدایی آزار دهنده مواجه می‌شویم. به کمک فن آوری نوین دیجیتال راه حل آسانی برای رفع این مشکل وجود دارد که باعث افزایش راندمان سطح کیفی و همچنین ارتقاء در مدیریت مصرف انرژی و افزایش عمر الکتروموتور فن می‌شود.